AYNI ANDA FARKLI NETWORK MARKETİNG FİRMALARIYLA ÇALIŞMAK DOĞRU MU?

Türkiye’de ve Dünyada network marketing işine adım atabileceğiniz irili ufaklı binlerce şirket var. Hangi network marketing firması ile çalışmalıyım? gibi  bir soruya bu yazıda cevap vermeyeceğiz.

Network Marketing Firması Seçiminde En Önemli 3 Faktör

Daha önce sitemizde bulunan Network Marketingde Süreklilik Başarısı İçin Ürünler ve Sistem Bazında 3 Püf Noktası yazımızda ana başlıklarıyla çalışılacak bir network marketing firmasını seçmek için dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralamıştık:

  1. Güçlü Bir Pazar Potansiyeli
  2. Geniş Hedef Kitle
  3. Kaldıraç Etkisi

Yukarıdaki üç temel başlığa dikkat kesilerek ve ilgili yazımızı okuyarak, Türkiye’de hangi network marketing firması ile çalışmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Ancak bazen görüyoruz ki bazı kişiler, tek bir network marketing firmasını tercih edip çalışmak yerine aynı anda farklı farklı firmalar ile devam ediyorlar. “Deneyelim görelim, o olmazsa o olur” gibi bir mantık güdenler yanında “zaten ürün skalası farklı” gibi söylemlerle bu durumu meşrulaştırıyorlar.

Böyle bir hareket tarzı hem teknik hem de teorik olarak yanlıştır. Teknik olarak yanlış olmasının nedeni, tüm network marketing şirketlerinin sözleşme maddeleri arasında şirket temel ilkelerine aykırı davranmama şartı bulunmaktadır.

Distribütörler tarafından imza atılan bu madde farklı bir network marketing firmasının desteklenmesini, reklam edilmesini yasaklamaktadır. Farklı firmaların ürünlerini kullanmak normal olsa bile farklı firmaların organizasyonlarında boy göstermek, o firmaların tanıtım çalışmalarına iştirak etmek yasaktır.

Aynı Anda Farklı Şeyler Yapılamaz mı?

Şimdi gelelim işin teorik yani sahada karşılaşılabilecek problemli yanlarına. Değerli arkadaşlar, çok güzel bir söz var.  “2 tavşanı kovalayan, birini bile yakalayamaz” Konfüçyüs’e atfedilen bu söz, her türlü iş için kullanılabilir.

Pek çoğumuz, ne kadar fazla işi aynı anda yapabiliyorsak o kadar başarılı ve yetenekli olduğumuzu sanıyoruz. Bunu başaranların her şeyi çok daha çabuk bitirebileceğini, daha hızlı ve kısa yoldan başarılı olacağını sanıyoruz.

Aynı anda farklı şeyler yapmaya çalışmak, sanki zamandan tasarruf ettiren, zamanı etkili ve verimli kullanmamızı sağlayan bir yöntem olarak görünse de büyük resimde çok ciddi dezavantajları da vardır.

En önemlisi odak noktamızın şaşmasına, dikkatimizi yavaşlatmasına, uzmanlaşma süremizin uzamasına ve bizi verimsizleştirmesine şahit oluruz. Tabi ki bunların neticesi olarak başarımızın gecikmesi de beklenen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu konuyu biraz daha açmak istiyorum. Her zaman diyorum ki, network marketing yaparken insanların ajandalarına, hayat şartlarına ve planlarına saygı göstermek gerekir.

Özellikle network marketing işine başladığımız ilk zamanlarda hayatımızı idame etmek, evin temel ihtiyaçlarını karşılamak için farklı bir işte çalışmak gerekebilir. Böyle bir durumunuz varsa, yapmak zorunda olduğunuz diğer işleri de yapmalısınız.

“2 tavşanı kovalayan, birini bile yakalayamaz” sözümüz ise aslında aynı anda farklı network marketing firmalarında çalışanlar ile ilgili.

Hayatı idame etmek için farklı bir iş yapmak özellikle başlangıç aşamasındaki ve başka alternatifi olmayan kişiler için çok önemli. O işi ne zaman bırakacağını ve asıl gelire ve hayallere ulaşmanın network marketing ile olacağını bilmek gerekir. Ve network marketing işine buna göre önem vermek gerekir.

Network marketing, herkesin yapabileceği, herkese göre dizayn edilebilecek bir iş. Kimi tam zamanlı, kimi günde birkaç saat vakit ayırarak bu işi yapabilir. Pek tabi ki ayrılan vakitle doğru orantılı olarak, başarılı olma süresi uzar ya da kısalır.

Hayaller Büyükse, Fedakarlıklar da Büyük Olmalı

Network marketing için, zorunlu durumlarda, ilk başta 2-3 saat vakit ayırmak yeterli görülse bile bu vakitleri çok nitelikli şekle bürümek ve bu vakti bilinçli kullanmak lazımdır. Hızlı, doğru ve bilinçli başlamak için sponsor desteğiyle ilk adımları atmanız, vaktinizi efektif kullanmanızı sağlayacaktır.

Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa Pablo ve Bruno Hikayesi ve Network Marketing Açısından Anlamamız Gerekenler yazısını okumalısınız.

O video ve yazıya göre Pablo, boru hattını kurarken diğer taraftan kovayla su taşımaya devam ediyor. İşte bu detay, tam da bu sorunun cevabı .

Kova ile su taşımak sizin mevcut ve rutin işleriniz ve hayatınızın sürmesi için buna zorunlusunuz. Zorunlu mesai saatleri içerisinde, hayatın idamesi için gerekli işleri hakkını vererek yapmak gerekiyor.

Bu videoda, Pablo bir taraftan da boru hattı kuruyor. Kendi dinlenme vaktinden feragat ederek hayallerinin peşinden gidiyor. Etkin, verimli ve istikrarlı bir şekilde, kimsenin olumsuz söylemlerine takılmadan boru hattını da kurmaya çalışıyor.

İşte buradaki boru hattı kurma çabaları ise mevcut network marketing işiniz için verdiğiniz emekler. Dolayısıyla siz de Pablo gibi davranmalı, böyle büyük getirisi olan bir işi canla başla, kendinizden fedakarlık yaparak yapmalısınız.

Bir network marketing  ile çalışırken başka bir firmaya da göz kırparsanız veya network marketing için fedakarlık ettiğiniz zamana ekstra başka işler eklerseniz, “şunu da yapayım, bunu da yapayım” derseniz odak noktanızdan koparsınız.

Aklınızı başka yatırımlara kaptırır, başka fırsatların cazibesine kanar ve network marketing vaktinden yapma vaktinden çalarsanız kaybedersiniz.

Yapmak zorunda olduğunuz işleri yapın, oradan sabit gelir gelsin, ama başka başka işlere kafa yormayın. Bunun dışında sadece ve sadece tek bir network marketing firmasını seçin, ona odaklanın.

Yeni yeni şeylere sevdalanmayın. “Şu kursu alırsam şurada işe alırlar, şu işi de yaparsam biraz daha rahatlarım” gibi fikirler sizin network marketing başarınızı geciktirir veya yok eder.

Bu konuda kendinizi desteklemek için Gemileri Yakmak ve Network Marketing başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler