Kendimizi ne kadar çok önemseriz değil mi? Dünyanın merkezinde olduğumuzu zanneder, ona göre etrafı sorgularız bazen. Egolarımızın bize dikte ettiği şekliyle konuşur ve burnumuzdan kıl aldırmayız ayrıca. Bunun tezahürlerinden biri de network marketing sunumu duyduğumuzda ortaya koyduğumuz itirazlardan birinde ortaya çıkar: Bu firmayı, ben neden duymadım daha önce? Ben duymadıysam, sen ne hadle benden önce böyle bir şey duydun mu demek ister acaba? Yoksa, kendini ülkenin marka ve patent sorumlusu mu hissediyordur?

Her neyse ne, bir network marketing işindeyseniz, bilmediğini kabul edemese de kimseyle laf dalaşına girmeden konuşmanız şarttır. Siz şuna emin olun, bu konuda ondan daha fazla ve doğru bilgiye sahipsiniz. Ona bilmediği bir konuda destekte bulunmak ve yardımcı olmak istiyorsunuz. Anlattığınız şeylerin en birincil faydası bizzat ona olacak. Bilmiyor, bilseydi böyle söylemezdi deyip onu samimi bir şekilde anlamak için dinlemeniz gerekir. Sorusunu kesmeyin, kelimelerini ağzına tıkmayın.

Biraz Fazla Oluyorsunuz…

Bu network marketing firmasını ya da markayı neden daha önce duymadım ki sorusunu sorduğunuzu anladığınızda;

Seni çok iyi anladığıma emin olabilirsin (Onunla empati kurdunuz, sıcaklık oluşturdunuz);

Ben de ilk zamanlarda aynı senin gibi düşünmüştüm (Laf dalaşına girmediniz, sorusunun akıllıca bir soru olduğunu ve aynı şeyin sizin de aklınıza geldiğini söyleyerek onu karşınıza almadınız. Aksine tam yanına oturdunuz.)

Ancak, inceledim ve neyin farkına vardım biliyor musun? (İşte bu sorunuz, muhatabınızın zihnini allak bullak etti. Onun duymadığı firmayı duymuştunuz. Üstüne bir de onun fark etmediği neyi fark ettiniz acaba? Siz de biraz fazla oluyorsunuz artık.)

Neden Peki?

Bu yaklaşım sonrasında genelde “neden peki” tepkisiyle karşılaşırsınız. Sakin kalmaya devam edin ve anlatın. Ne demiştik; mazeretler aslında network marketing işine katılmak için koca bir nedendir. Daha önceden yüz binlerce, milyonlarca kişi tarafından duyulmuş bir projenin fırsat olduğunu kim söyleyebilir? Herkesin bildiği bir işin cazibesi ve kazandıracakları sınırlanmamış mıdır? Rekabetin çok olduğu bir yerde kazanç sağlamak daha zor değil midir? Evet, zaten network marketing şirketinin, ülkenizde yeni olması sizin için fırsattır. İşin cazibesi bundadır. Ama pek tabi ki, dünyada rüştünü ispat etmiş, yasal network marketing şirketi olması koşuluyla.

Bu tip sorularda aklınıza Iphone ya da Coca Cola gibi çok büyük markaları getirin. Muhatabınıza sorun sadece: “Bu büyük firmalar, ülkemize ilk girdiği zamanlarda distribütörü olsaydık daha kârlı olmaz mıydık?” Bu noktada bir konuya daha kısaca değinmek gerekir. Network marketing şirketleri ilk girdiği zamanlarda o ülkenin şartlarına uygun mu değil mi incelemek gerekir. Ama, network marketing konusunda uzmanlaşmış kişiler, bu tip fırsatları önceden görüp, risk alırlar ve en üstlerde yer almayı başarırlar. Riskleriyle doğru orantılı olarak, kazançları da daha fazla olur. Ama başarmak isteyenin önü her zaman çok açıktır. Network Marketing’de Başarı, Başarıya Aç Olanlara Gelir yazımızı da okuyabilir ve konunun detaylarını öğrenebilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler