Network marketing, herkese göre dizayn edilebilecek, ihtiyaçlara, duruma ve kişiye göre şekillendirilebilecek bir iş modelidir. Herkesin bir işten beklentisi farklı olabilir. Kimi maddi özgürlüğü, kimiyse başkalarına yardım etmeyi öne alır. Bazıları yurt içi ve yurt dışındaki seyahat ve toplantıları ve oralarda edineceği sosyal çevreyi önemser. Kimileri alkışlanmak, ödül almak, emeklilik veya miras bırakmayı gözüne kestirir. Bazıları ise sağlık ve daha fazla boş zamana sahip olacağı ve kişisel gelişim sağlayacağı bir iş ister.

İşte bu nedenle sunumlarınızdan önce mutlaka adayınızı dinlemeli, onun sıcak noktasını iyice belirginleştirmelisiniz. Sonrasında o noktaya odaklanarak sunumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda sitemizde bulunan Network Marketing Sektöründe “Dinlemek” Neden Önemlidir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu İş Kime Göre?

Evet, kısacası diyebiliriz ki network marketing herkese göredir, herkesin yapabileceği prestijli bir ticarettir. Böyle bir mazeret ile karşılaştığınızda diğer mazeretlerin aksine, önceliğiniz adayın tam olarak nereye takıldığını anlamanız gerekir. Acaba adayınız, network marketing anlatımınızda işin neresini kendisine uygun görmedi? Ürün satmak mı istemiyor, yoksa ekip kuramayacağını mı düşünüyor? Sunumu senin gibi yapamam mı diyor, saadet zinciri ile mi karıştırıyor? İşte bu soru sonrasında adayınız size onlarca farklı soru işareti ile gelebilir. Sizin yapmanız gereken onun kafasını kurcalayan nedeni bulmak ve onu tam olarak anlamak. Sonrasında vereceğiniz cevapta da o noktaya odaklanmak…

Empati, Empati, Empati…

Adayınıza karşı empati ile yaklaşmanın bir göstergesi olarak;

Seni çok iyi anladım,

Ben de benzer şeyleri düşünmüştüm,

Sonrasında sistemi inceledim ve neyi fark ettim biliyor musun? dedikten sonra adayınızın, size tam olarak odaklanması sağlanmış olur. Network marketing işi ile kimseyi rahatsız etmek değil aksine fayda sunulduğu ifade edilebilir.

Kapı kapı dolaşıp ürün satmak değil, çevreye tavsiye etmek gerektiği söylenebilir. Sadece ürünleri kullanarak, ürün satmak zorunda kalmadan, güzel bir ekip kurarak ve onları eğiterek nerelere ulaşılabileceği anlatılabilir. Katlamanın gücü, zaman kaldıracı, etki çemberi kavramları adayınıza tekrar hatırlatılabilir. Network marketing işinizin prestij tarafına odaklanılıp patronsuz, risksiz, sermayesiz bir iş olduğuna vurgu yapılabilir.

Kısacası, adayınızın kafasını kurcalayan noktaya odaklanarak gerekli cevap verilebilir. Onu ikna etmeye çalışmadan, kendi kendini ikna etmesini sağlayarak.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler