Yasal bir ticaret olan Network marketing ile yasal dayanağı olmayan Ponzi, saadet zinciri ve piramit sistemler sıklıkla karıştırılmaktadır. Ülkemizde bu sistemler vasıtasıyla büyük dolandırıcılıklar yapılmış ve halen yapılmaya devam edilmektedir. Bundan dolayı tüm. Bununla beraber pek çok kişinin işleyişteki piramit hiyerarşik düzen nedeniyle doğrudan pazarlama işleri ile saadet zinciri sistemler aynı zannedilmektedir. Size gelmesi çok muhtemel olan “bu sistem piramit, saadet zinciri ya da ponzi” diyenlere nasıl cevap vereceksiniz. Gelin birlikte inceleyelim:

Dinle, Anla, Yanına Otur ve Sus

Her itirazda olduğu gibi bu soru karşısında da öncelikle muhatabınızın sözünü kesmeden dinlemektir. Onun sorusunu bitirmesini bekleyip onu iyice anladıktan sonra;

“Seni çok iyi anladım” diyerek onun yanına oturun.

“İlk duyduğumda benim de aklıma benzer şeyler gelmişti” deyin ve duygusal olarak iyice yanındaki yerinizi sağlamlaştırın ve ekleyin:

“Daha sonra, araştırınca neyi keşfettim biliyor musun?” diyerek merakını celbet.

İşte bundan sonra onun piramit sistemden ya da saadet zincirinden ne anladığını iyice öğrenmeniz gerekiyor. Sorun: “Piramit sistemden ne anlıyorsunuz, Sizce saadet sistemi nasıl işliyor?”

Piramit Sistem Aslında Nedir?

Göreceksiniz, pek çok kişi, devlet kurumları ve özel şirketlerde de olan hiyerarşik düzenin gereği olan piramit yapıyı, size anlatacaktır. Yani aslında tüm ticari işletmeleri ve devlet kurumlarının yapısında olan network marketing sektörünü piramit olmakla suçlamaktadır. Buradan çıkan sonuç şudur: Sorun, piramit sistemlerde değil, bunu dolandırıcılık için kullanan yasa dışı sistemlerdedir.

Hayatın her alanında, tüm devlet kurumları ve ticari işletmelerde var olan hiyerarşik sistem piramit olarak adlandırılabilir. Aslına bakılırsa problem, piramit sistemde değil bunu dolandırıcılık haline getirenlerdedir. Network marketing bir kazan- kazan sistemidir ve bu nedenle ekip çalışması gerektirmektedir. Detaylı bilgi için lütfen Saadet Zinciri, Piramit ve Ponzi Sistemler ile Network Marketing Farkları başlıklı yazıyı okuyunuz.

Network Marketing ile Dolandırıcı Sistemler Arasındaki Farklar

Network marketing 2014 yılında 6563 sayılı “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” başlıklı kanun ve bu kanun  doğrultusunda yayınlanan “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile yasal hale getirilmiştir. Bu kanunlar ponzi, saadet zinciri, piramit ve titan tarzı sistemlerin kanunsuz olduğunu ortaya koymaktadır.

Network marketing işinde Ticaret Bakanlığı ve diğer bakanlıkların izinlerine tabi resmi bir şirket ve sertifikalı ürünler mevcuttur. Bu ürünlerin tavsiyesi ile kâr payı ve iş kurma fırsatı sunulmaktadır. Diğer sistemlerde ise kısa zamanda çok büyük paralar kazanma vaadi vardır. Ortada resmi bir şirket yoktur, olsa bile yatırımlar hayalidir. Ürün yoktur veya göstermelik bir ürün normal değerinin çok çok üzeri fiyatlarla satılmaktadır. Amaç sadece yeni üye girişi ve ondan gelecek para üzerine kuruludur.

Network marketing işi çok adil ve emeğe dayanan bir sistemdir. Hiyerarşik yapıya sonradan dahil olanlar, daha fazla emek gösterirlerse çok rahat daha yüksek kariyer ve kazanca sahip olabilirler. Sadece “adam bul, kazan” mantığından ziyade ürün satışı da gerektirmektedir. Oysa ponzi, saadet zinciri ve piramit sistemlerde ilk girenler her zaman daha fazla kazanırlar. Alttakinin üsttekini geçme şansı yoktur ve para verecek birilerini bulma ya da daha çok para verme ile işletilen bir sistemdir. Konuyla ilgili bazı detaylara Saadet Zinciri, Piramit ve Ponzi Sistemler ile Network Marketing Farkları linkinden erişebilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler