Network Marketing’de Taktiklere Başvurmak Etik mi?

NMAkademi web sitesini ve NMAkademiTV Youtube kanalımızı kurarken temel amacımız network marketing işinin etik, dürüst ve ahlaklı bir şekilde yapılabileceğini herkese göstermekti. Oysa yazı ve videolarımızda pek çok kez bazı ikna metotlarından bahsediyoruz. Hatta muhatabınızın kararının olumlu olması için uygulamanız gereken taktikleri sıklıkla tekrarlıyoruz.

Böyle bir durumda, okurlarımızın ve izleyenlerimizin aklına şu soru gelebilir: Dürüstlükten, etiklikten bahsederken, diğer yandan taktiklerden bahsediyorsunuz. Etiklik bunun neresinde? Bu yazımızda bu konuya temas edip, kafalarda oluşabilecek soru işaretlerini gidermeye çalışalım…

Network Marketing, İnsanlarla Yapılır

Network marketing insanlarla yapılan bir iştir. İnsanlar ise akılları kadar duyguları da olan, sosyal yaşama arzusunda olan varlıklardır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, insanların satın alma veya bir konuda harekete geçme kararlarında mantıklarından önce duyguları harekete geçmelidir.

Burada şu sonuç ortaya çıkıyor. İnsanlar sadece mantıksal açıdan kendilerine faydalı ya da ihtiyaçları olan bir şeyi almak ya da bir işi yapmak istemeyebilirler. Öncelikli olarak duyguları harekete geçirmek gerekecektir. Duyguları harekete geçen kişiler, mantıklarını da harekete geçirmek için kendilerini motive edeceklerdir.

Network Marketing Önyargısı

Ülkemizde network marketing geçmişine baktığımızda maalesef pek de iç açıcı bir tabloyla karşılaşamıyoruz. Kapı kapı dolaşılıp yapılan doğrudan satışların da network marketing gibi algılanması yanında saadet zinciri, ponzi ve piramit yapıya sahip pek çok illegal iş de network marketing zannediliyor.

“Önyargı; arı soktu diye bal yememektir” demiş Doğan Cüceloğlu hocamız. Network marketing sektörüne yönelik ön yargılar da aynen bu sözün bir yansımasıdır. Biz, işte bu ön yargıları yıkmak için çalışıyoruz.

Francis Bacon’ın dediği gibi “Merhem iyi işlesin diye sürülen yeri ovup kızıştırmak lazımsa, peşin hükümlere karşı da bir önsöz lazımdır.” İşte network marketing’de uygulanan teknik, taktik ve yöntemlerin amacı da tam olarak budur.

Network Marketing Neden Yapılır?

Bu konuyu biraz daha açmak gerektiğini düşünüyorum. Network marketing neden yapılır sorusuyla başlayalım isterseniz. Maddi özgürlük, zaman özgürlüğü, sağlık, başkalarına yardım etme duygusu, kendi işinin patronu olmak, kısa sürede emeklilik, miras bırakmak, sosyalleşme, kişisel gelişim ve sayabileceğimiz onlarca farklı neden.

Bu konuya ilişkin detaylar için Network Marketing İçin Herkesin Bir Derdi Var başlıklı yazımızı okumanızda büyük fayda olacaktır. Herkesin network marketing yapma nedeni vardır; bu nedenler farklıdır ve kişilerin ihtiyaçlarının çözümüdür.

Network Marketing ile Fayda Sunan Tarafsınız

İhtiyaçlara çözüm olan şeyler ise fayda sunar, kişinin hayatındaki bir eksikliğin sona ermesine yardımcı olur. Aslında odaklanılması gereken nokta budur. Sunduğunuz iş, anlattığınız ürünler ya da işin kazanç yönü ve diğer kazanımlar; muhatabınızın faydasınadır, onun önemli bir eksikliğini tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Demek ki, faydayı sunan taraf sizsiniz. Sizin gördüğünüz faydaları, fark ettiğiniz güzellikleri ve vizyonu muhatabınızın da görmesini sağlamaya çalışıyorsunuz. Yapacağınız yanlış bir yaklaşım, hatalı bir tarz ya da eksikliğiniz, adayınızın ön yargılarının giderilememesine ve hatta tetiklenmesine neden olabilir.

Böyle bir durumda, sadece sizin eksikliğiniz, ve yanlış tavırlarınız, muhatabınızın hayatının değişme fırsatını elinden kaçırmasına neden olabilir. “Ben anlattım ama anlamadı” demeniz sizi sorumluluktan kurtarmaz. Sorulması gereken soru “acaba doğru anlatsaydım, sonuç farklı olur muydu” olmalıdır.

Uyguladığınız Taktiklerin Amacı

Sizin amacınızın karşınızdakine bir fayda sunmak olduğuna gönülden, tüm vicdanınızla ve kalbinizle inanıyorsanız başarılı olmanız kolaylaşır. Kendi menfaatinizin, kendi faydanızın zerresini bile düşünmemek, başarının esaslarının başında gelir. Başarısı kanıtlanmış düzgün yöntemler ve iletişim tarzları da sizin başarınızı arttıracak faktörler arasında olacaktır.

Uyguladığınız taktiklerin tek amacı, sizin gördüğünüz güzellikleri ve edindiğiniz kazanımları muhatabınızın da kazanmasını, edinmesini sağlamaktır. Kimseyi kandırmak, olmayanı varmış gibi göstermek, boş hayaller kurdurmak ya da gereksiz yere ümit vermek asla değildir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler