Kurduğu hayale ve beraberinde koyduğu hedeflere inanmak, onları hayat felsefesi haline getirmek insanın öz güveni ile alakalıdır.  Oduncu’nun Hikayesinden Hayaller ve Hedefler başlıklı yazımızdan da anlaşılacağı üzere hayallerini rüyasında görmeye başlayan kişi başarabileceğine inanmıştır. Kendisindeki bu öz güven sayesinde, hayallerini ulaşabilecek ve başarabilecektir. Ancak her hedef koyan ya da başarıya inandığını söyleyen kişinin başaracağına garanti verilemez. Çünkü başarıdaki gerçek gösterge, amaca yönelik eylem içerisinde bulunmaktır. Bir hedef koyduğunuz halde bu hayaller ve hedefleriniz için harekete geçmiyorsanız aslında ona gerçekten inanmıyorsunuz demektir. Zaten bu durumda network marketing başarısı da gelmez.

Network marketing işine başlarken herkes kendine bazı hedefler koyar. Üst liderler, ısrarla bu hedeflerin yazılı hale getirilmesini ve sürekli görülecek bir yerde bulunmasını isterler. Acaba nedendir bu ısrar? Kişisel gelişim uzmanları bu konuda çok önemli çalışmalar yapmışlar ve yazılı ve belirginleştirilmiş hedeflerin insanların başarısı için çok önemli faydaları olduğunu tespit etmişlerdir. Bu isimlerden biri olan Mümin Sekman’ın belirttiği faydalardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

1. Hedefler insan hırsının ve motivasyonunu kaynağıdır:

Başarı için gereği kadar hırslı olmak ve zorluklar karşısında motivasyonu kaybetmemek şarttır. Koyduğunuz hedefler ve hayalleriniz, size hırs ve motivasyon sağlayacaktır.

2.Davranışlara yön veren hedeflerdir:

Network marketing ve hayatınızın diğer alanlarında davranışlarınızın, olumlu yöne evrilmesini istiyorsanız, hedefleriniz olmalı. Hayallerinizi gerçekleştirmek için eylemlerinize hedefleriniz yön çizer.

3. Karar almak, hedefler sayesinde kolaylaşır:

Hedefleriniz doğrultusunda ilerlemek istiyorsanız, belli başlı kararlar almak zorunda kalırsınız. Bunları kolaylaştıran ise hedeflerinizin gücüdür.

4. Hedefler zihnin o noktaya odaklanmasını sağlar ve beynin içindekileri harekete geçirir:

Koyduğunuz hedeflere doğru odaklanmak, zihninizi de oraya yönlendirir. Potansiyelinizi harekete geçirmek için bu odaklanma şarttır.

5. Hedefler şahsi disiplini ve iradeyi arttırır:

Hedefi olmayan insan, rüzgârın estiği yöne gider. Network marketing işinde hedef ve hayallerini belirlemiş kişiler, öz disiplinlerini daha kolaylıkla sağlarlar. İradelerini zorlayarak, başarılı olmak için kendilerinde güç bulurlar

6. Hedefleri olan insan kendi hayatını kontrol altında tutma özgüvenine de sahiptir:

Hedeflerini belirleyen kişiler, hayatlarının dümenindedirler ve kendi rotalarını çizebilirler. Bu özgüvenle birlikte, önüne çıkan engelleri daha rahat bertaraf edebileceklerdir.

7. Hedef koyan kişi bu hedefe yavaş yavaş ulaştığını hisseder, bu mutluluğu yaşar:

Hedef ve hayaller bir süreçtir. Sonuçtan ziyade sürece odaklanmakla birlikte, Network marketing hedeflerinin her geçen gün belirginleştiğini görmek hissi büyük bir haz verecektir. Her gün atılan bir adım, hedefe kalan mesafeyi azaltacak ve bu sayede kişisel tatmin üst seviyeye ulaşacaktır.

8. Hedefler pozitif düşünmeyi ve pozitif kalmayı sağlar:

Başarılı kişiler, pozitif düşündükleri, kendilerine güvendikleri ve kendilerine inandıkları için başarılı olurlar. Başarısız kişiler ise belki de en baştan itibaren “ben bunu yapamam, ben bunu başaramam” diye işe başlamışlardır. Başarısız olduklarında ise çok matah bir şeymiş gibi “bak gördün mü, doğru bilmişim başaramayacağımı zaten söylemiştim” derler. Ama sonuçta ne olur ne olur biliyor musunuz? Başarısız olan kişi, başarısızlığı ile övünüyordur. Network marketing hedefleriniz, sizi hayatta pozitif yapar, mutlu ve enerjik olmanızı sağlar.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler