Wellness ve Network Marketing Vizyonu…

Wellness; Türkçe’de ”esenlik” anlamı taşımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre wellness; sadece hasta ve güçsüz olmamak değil kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.” Tüm bireyleri bütünsel olarak sağlığa götüren faaliyetlerdir.

Bu faaliyetler içerisinde sadece sağlığı korumak ya da hastalıktan korunmak yoktur. Bunlarla beraber fiziksel ve ruhsal olarak iyi olabilmek de wellness sektörünün getirilerindendir. Wellness, sağlık, huzur ve mutluluk gibi kavramlarla karıştırılsa da, bütüne odaklanır; yaşam tarzını kökten etkiler ve bütüncül bir iyilik halinin oluşmasına katkı sunar.

Dr. Halbert Dunn, 1961 yılında wellness kavramını ortaya atınca wellness; tüm dünyayı etkileyen ve sektörel olarak ivme kazanan bir hale bürünmüştür.  21. yüzyıl ise wellness sektörünün patladığı dönemlere denk geliyor.  Artık tamamlayıcı sağlık ve wellness yaklaşımları için çok daha fazla araştırma finanse ediliyor.

Yediklerimiz Eskisi Kadar İyi Değil

Bu araştırmalardan biri; verimsizleşen topraklar, tarımda kullanılan kimyasallar ve pestisit denilen tarım ilaçları, hava kirliliği, radyasyon, hızlı büyüme, uzun saklama, nakliye süre ve şekilleri gibi nedenlerden dolayı yediklerimizin eskisi kadar besleyici olmadığını gösterdi.

Londra’daki Thames Valley Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmada, 20 çeşit sebze ve meyvenin içerdiği mineral ve vitamin oranı laboratuar analizleriyle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuca göre bugün yediğimiz meyve ve sebzeler 70 yıl içinde mineral ve vitamin oranlarında yüzde 70’e yakın kayba uğradı. Örneğin eskiden 1 portakal yiyerek aldığımız faydayı bugün 10 portakal ile ancak sağlayabiliyoruz.

Bilimsel verilerle de kanıtlanan vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle artık insanoğlu, daha çabuk hastalanıyor, daha hızlı yaşlanıyor ve hayat kaliteleri düşüyor. Son yıllarda yaşanan virüs kaynaklı hastalıkların, bağışıklığın önemini ortaya koymasıyla, dünya genelinde bu hususa ilgi arttı. Pek çok kişi, vitamin ve mineral eksikliklerini takviye etmenin çaresini aramaya başladılar.

Wellness Sektörünün Büyüme Oranları

Artan talep, wellness sektörünün büyümesine, özellikle de takviye gıda sektörüne olan ilginin artmasına yardımcı oldu. Küresel Wellness Enstitüsü, wellness sektörünün 2020 yılındaki değerinin 4,4 trilyon dolar olduğunu ve bunun 2022’de 5,6 trilyon dolara kadar çıkabileceğini belirtmektedir.

İnsanların yaşam standartlarını destekleyen takviye edici gıdalar, kişisel bakım ürünleri, cilt kremleri, diş macunu ve insanların iyi yaşamasına yönelik ürünler, wellness sektöründe satılıyor. Ekonomistler, gelecek dönemlerde iyi yaşama olan ilginin daha da artacağını ve wellness sektörünün rekorlar kırarak büyüyeceğini değerlendiriyorlar.

Tüm küçük ve büyük yatırımcılar bu öngörüleri göz önünde bulundurarak; sağlıklı yaşam sektörüne yatırım yapıyorlar. Hatta ünlü iş insanı ve milyarder Warren Buffett, bir network marketing şirketi satın almış ve wellness sektörüne giriş yapmıştır.

Network Marketing Hakkında Ünlülerin Görüşleri

Warren Buffet, yaptığı bir konuşmada bir network marketing şirketi satın almasının o güne değin gerçekleştirdiği en iyi yatırım olduğunu belirtmişti. Mükemmellik Arayışı kitabının yazarı Tom Peters ise mükemmelliği ararken son 50 yıl içinde pazarlama sektöründeki ilk gerçek devrimci değişimin network marketing olduğunu ifade etmişti

Fortune dergisinde yayımlanan bir yazıda doğrudan satış,  iş dünyasının en iyi korunan sırrı olarak tarif edilmişti. Donald Trump, Bill Clinton ve diğer pek çok ünlü ve etkin şahsiyet network marketing hakkında kitaplar yazıp çok olumlu şeyler söylemişlerdir.

Network marketing, aldığınız ürünler karşılığında, şirketiniz tarafından size ortaklık hakkı verilen bir yatırımdır. İçerisinde herhangi bir batma riski bulunmaz. Rüştünü ispat etmiş bir firma vardır. Bu firma gerekli tüm yasal izinleri almış ve sistemi kurmuş, diğer tüm prosedürleri tamamlamıştır.

Para ve emek vererek kurduğunuz sistem, sizin için çalışır, sadece para değil servet gelir. Ve pek tabi ki hayattan beklentiniz olan diğer güzellikler parayla birlikte sizi bulur. Bu güzel kazanımlar ve ekonomistlerin öngörüleri sayesinde, network marketing, dünya ekonomik ölçeğinde sürekli artan bir ticari büyüklüğe sahip olmaya devam ediyor.

Network Marketingin Önlenemez Yükselişi

Mastermindevent tarafından yapılan ve aşağıdaki tabloda görülen araştırmalara göre 2017’de network marketing sektöründe toplam 189,6 milyar dolar ciro oluşmuştur. Bu rakam sürekli artan bir ivme ile devam etmektedir.

Yine yapılan araştırmalar göstermiştir ki her geçen yıl artan ivmeyle network marketing işinde bulunan kişi sayısı da artmaktadır. 2016 yılında 113,6 milyon olan network marketing yapan kişilerin sayısı 2019 yılında yaklaşık 120 milyon kişiye ulaşmıştır.

Network marketingde, aldığınız ürünler karşılığında siz de bu firmaya bağlı olarak bir iş kurmuş olursunuz. Sonrasında şirketinizin ve ekibinizin tüm desteğini alarak, aldığınız, kullandığınız ve memnun kaldığınız ürünleri başkalarına tavsiye ederek iş ağınızı istediğiniz şekilde geliştirme hakkını kazanırsınız. Dünya çapında referans ve izin belgelerine sahip ürünleri almak ve kullanmak bir ticarete adım atmanıza neden oluyor ve bu ticaretle hayallerinize erişebileceğiniz söyleniyor.

Türkiye’nin Network Marketing Başarısı

Başlangıçta çok düşük bir ücret karşılığında alınan ürünler ile hayalleri gerçekleştirecek bir ticarete adım atıldığı fikri pek çok kişiye mantıksız gelebilir. Bu nedenle network marketinge boş iş diyenler çoğunlukta. Ancak network marketing, sıradan kişilere sıradan olmayan gelirler sunmakta. Örneğin ABD’de zenginlerin ‘%20’si network marketing işiyle birlikte bu zenginliklerine kavuştular.

Avrupa’da ise son 10 yılda network marketing  sektörünün  sürekli büyüdüğünü ve 2017 yılında ortalama %3.5 değerinde bir artışla 38.5 milyar dolarlık ciroya ulaştığını görüyoruz. Görüldüğü gibi network marketing, ilk başta pekçok kişiye mantıksız gelse de rakamlar farklı şeyler söylüyor. Bu konuda sitemizde bulunan Network Marketing, Çok “Mantıksız” Bir İş başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de ise network marketinge olan ilginin artması, son yıllarda çok hızlı bir büyümeye yol açıyor. Türkiye, özellikle son 5 yıl içerisinde Avrupa ve dünyanın en hızlı gelişen network marketing pazarına sahip. Ülkemizde network marketing pazarında, 2017 yılında bir önceki yıla göre %17’lik büyüme rakamı gerçekleşti. Bu oran sayesinde Türkiye, network marketing alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olmuştur.

Türkiye’de de son yıllarda kendi zenginlerini yaratan bir sektör olmaya başlayan network marketing, pek çok kişinin hayallerinde bile erişemeyeceği kazanım fırsatları sunmakta.  Yine 2017 yılı rakamlarına baktığımızda Türkiye network marketing sektöründe toplam 647 milyon €’luk bir satış olduğu görülebiliyor. Bu ciro, ülke gelirine ciddi bir katkı sunduğu gibi diğer yandan distribütörlere ödenen primler ile devlete ödenen vergileri düşündüğümüzde ekonomiye olan katkısı gözler önüne seriliyor.

Network Marketing Vizyonu

Ekonomistler, sağlam bir ürün gamı ile bir ülkede ticarete başlamış bir network marketing firmasının o ülkenin en az %10’una ulaşabileceğini belirtiyorlar. Ülkemizde 1994’den beri faaliyet gösteren Amway’in 14 milyon, 1999’dan beri faaliyette olan Herbalife şirketinin ise 8 milyon distribütörü olması bunun somut bir göstergesi olsa gerek.

Ancak ekonomistler bir diğer çarpıcı gerçeğe daha dikkat çekiyorlar. Kurumsal bir network marketing firmasının güçlü ürünleri de varsa, bu firmayla kuruluş evresinde (0-8 Yıl) çalışmaya başlayanlar SERVET kazanır. Gelişim evresinde (8-15Yıl) ZENGİN olunur; doygunluk evresinde (15+ Yıl) ise sadece HARÇLIK elde edilebilir.

Bu nedenle, network marketing işine girme kararı alırken güçlü bir firma, problem çözen ürünler ve Türkiye piyasasında yeni olması sizler için seçim kriterleri arasında ilk sıralarda bulunmalıdır.

Network marketing size önce sağlık, sonra varlık ve en nihayetinde hayatınıza ilişkin kararları kendinizin verebilmesi imkânını verir. Network marketing size kaliteli bir yaşam ve hayat özgürlüğü sunar. Birlikte büyüme, birlikte ilerleme, birlikte başarma ve hayallerinize kavuşmayı vaat eder.

Bu nedenlerle siz doğru bilgiye ve gerçek istatistiklere odaklanın. Unutmayın, insanlar ne konuşursa konuşsun, asıl doğruyu rakamlar söylüyor. Sektörel araştırmalar ile gerçek analizlere inanın ve doğru bildiğinizden şaşmayın.

Kısacası diyoruz ki network marketing yüzyılın ticaret modeli. Wellness ürünleri ile ticaret yapan bir network marketing firmasında çalışıyorsanız doğru yoldasınız. Yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam…

Eğer yazımıza ilişkin yorum, soru ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.  Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler