Network Marketing, Çok “Mantıksız” Bir İş

Network marketing, mantıksız bir iş. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Bugüne kadar hep network marketing işinin güzelliklerinden avantajlarından bahsettik. Bugün ise ne değişti de network marketing için mantıksız bir iş tanımı yapabiliyoruz? Bu yazımızda sizlerle bu konuyu irdeleyecek ve “bu iş boş iş, böyle iş mi olur? Bu işten para kazanılmaz, dediğin şeylerin hepsi hayal ve mantıksız” diyenleri daha iyi anlamaya çalışacağız. Bu kişiler için empati yapıp konuyu derinlemesine inceleyelim mi artık?

Network Marketing Ürünleri ve Sistemi

Network Marketing işini anlatırken şirket, ürünler ve kazanç sistemi ile başlanır. O işi yapan kişiler olarak, gördüğümüz faydayı ve avantajları anlatırız. Ama çok dikkat edilse bile anlatılanlar abartı gelir, mantık terazisine konduğunda zihinler algılayamayabilir.

Düşünsenize birileri geliyor ve size bazı ürünler gösteriyor. Bu ürünlerle pek çok probleme deva bulabileceğinizi, olası sağlık problemlerini önleyebileceğinizi anlatıyor. Yıllardır kronikleşmiş, çözümsüz olduğu düşünülüp kabullenilmiş sorunların, size sunulan ürünlerle bertaraf edilebileceği, ilk bakışta mantığa yatar mı sizce?

Sonrasında bir kazanç sistemi anlatılıyor.  3000-5000 TL’lik ürün almanız neticesinde sizin de bu kazanç sisteminin bir parçası, devasa şirketin kâr ortağı olup çalışırsanız milyoner bile olabileceğiniz aktarılıyor. Bu kadar düşük bir yatırımla nasıl olur da milyonluk bir gelire talip olunabilir? İşte bu sorunun cevabını ararken mantığın yine devre dışı kalması normal değil mi?

Network Marketing Vizyonunu Anlamak Zor, Çünkü…

Network marketing projesi anlatıldığında acaba kaçımız ilk seferde bu devasa vizyonu görebiliyor ki? Pek çok kişi ticaretin büyüklüğüne odaklanmadan, “en azından ürün kullanıcısı olurum” diyerek bu sektöre adım atıyor. Ürün kullanıyor, önce sağlık sonrasında da kazanımları görünce bu işin yapılabilirliğine inanıyor.

Bu konuda daha derinlemesine bilgi edinmek istiyorsanız web sitemizde bulunan İkna Edilmişlerle mi İnanmışlarla mı Yola Çıkalım?başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dolayısıyla network marketing işi, ömrü boyunca klasik ticaret mantığıyla düşünmeye alıştırılmış pek çok kişiye ilk başta çok mantıksız gelir. Vizyonu görebilmek pek de mümkün olmaz.

Çünkü sabah 8’de iş başı yapıp, dört duvar arasında çalışıp akşam geç saatte eve yorgun argın gelmeyi gerektiren bir mesai düzeni yoktur.

Çünkü on binlerce ya da yüz binlerce TL yatırım yapıp 7 gün 24 saat o işin başında olmayı gerektiren, büyük riskleri göğüslemek zorunda kalınan bir durum yoktur.

Çünkü ona emir veren, talimatlar yağdıran bir patronu yoktur; kendi zamanını kendi ayarlayarak, sevdiği ve seçtiği insanlarla çalışılmaktadır.

Çünkü, ürünler hazırdır, sistem kurulmuştur, tüm dünyada geçerli izin belgeleri ve sertifikalar bulunmaktadır.

Çünkü, hiç görülmedik bir şekilde altın kâsede bir fırsat vardır ve bunun karşılığında sadece ürün alması, aldığı ürünlere para ödemesi istenir.

Çünkü, sadece ürün aldığı için artık şirketin kâr ortaklığına sahip olduğu söylenir. Eğer ürünleri kullanır, beğenir ve tavsiye ederseniz şirket tarafından devasa primlerle ödüllendirileceği anlatılır.

Tavsiye = Para mı? Ne Mantıksız!

O güne değin binlerce kez alışveriş yapmış biri olarak, daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşılmamıştır. Defalarca kez, herhangi bir mağazadan ürünler alınmış, bu ürünler beğenilmişse başkalarına tavsiye edilmiştir. Oysa ilk kez bu tavsiyenin sonucunda bir primden, güzel bir kazançtan ve hatta çok güzel bir işten bahsedilmektedir.

Tavsiye = Para denilen böyle bir iş, bu modeli ilk kez duyan birine neden mantıklı gelsin ki? Düz mantıkla düşündüğümde bana bile “hadi oradan” dedirten bir ticaret modeli bu. Ancak network marketing gerçektir, harika bir iştir. Türkiye ve dünyada, network marketing zenginleri ortaya çıkmış, çıkmaya devam etmektedir.

Network marketing her geçen yıl artan bir ticaret hacmine sahiptir. Dünyanın genelinde prestiji gün geçtikçe artan, çok nitelikli üniversitelerde ders olarak okutulan bir ticaret ve istihdam modelidir. Bu konuda sitemizde bulunan WELLNESS VE NETWORK MARKETİNG VİZYONU başlıklı yazımızı okumanız faydanıza olacaktır.

Network Marketing’de İlk Yatırımlar Neler?

Evet, ilk bakışta network marketing mantığını ve vizyonunu anlamak zordur. Risksiz ve sıfır yatırımla devasa bir iş kurulmaktadır ki bunu anlamak hiç kolay olmaz. Ürünler için ödenen ücretler, bir yatırım gibi algılanabilir.

Oysa burada gözden kaçan önemli bir husus vardır. Network marketing işine ilk girerken yaptığınız harcamalar bir yatırım değildir. Ürün almaktır, aldığınız ürünler karşısında ödediğiniz ücretler söz konusudur.

Ancak bu esnada şirketler, sizi kâr ortağı yapar, distribütör payesi verir. Herhangi bir riskiniz ya da zorunluluğunuz olmadan ürünleri kullanmanızı ve eğer beğenirseniz başkalarına tavsiye derek para kazanmanızın yollarını gösterir.

İşte gerçek yatırımınız bu noktada başlar. Network marketing işinde asıl yatırımınız eğitimler, etkinlikler ve bu işin güzelliklerini başkalarına anlatırken harcanan zamandır. Kendi gelişiminize harcadığınız paradır, bunun için yitirdiğiniz vakittir.

Ürün almak, ticari bir işlemdir; basit bir alışveriştir. Devasa şirket sizi bir iş sahibi yapmıştır, hiç risk almamanıza rağmen sizinle bir ortaklık kurmuştur. Bunun neticesinde neler mi olur? Kullandığınız ürünler sayesinde mantık ötesi durumlarla karşılaşabilir, sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

Azmederseniz mantığınızın alamadığı çok ciddi bir gelire sahip olabilir, maddi özgürlüğünüze kavuşabilirsiniz. Zaman özgürlüğü, muhteşem bir sosyal çevre ve dostluklar, hiç bir yerde bulamayacağınız ücretsiz kişisel gelişim eğitimleri, emeklilik ve miras imkanı ve daha niceleri de mantık sınırlarını zorlasa da gerçektir.

Network Marketing’de Kaybeden Yoktur, Bırakan Çoktur

Evet, network marketing vizyonunu erken gören, sabır ve azimle yılmadan gayretini sürdürenler mutlaka başarılı olacaklardır.  Pekçok ticarette olduğu gibi network marketingde de çabuk vazgeçip, hayallerine kavuşamayanlar olur. Ancak diğer sektörlerde hayallerine kavuşamayanlara “başarısız” denilebilse de network marketing işinde başarısızlık yoktur, bırakmak vardır.

Hayallerindeki maddi kazanımlara ulaşmadan  network marketing yapmayı bırakanların da kazandığı pek çok şey bulunur. Örneğin ücretsiz kişisel gelişim eğitimleri almış ve kendini geliştirmiştir. Çok güzel bir sosyal çevreye sahip olmuştur. Ama herşeyden önemlisi, sağlığına sağlık katacak, hayat kalitesini arttıracak ürünlerle tanışmıştır.

Çok güzel bir söz var: “Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile, er odur ki alçaktan dura, yüksekten bakan göz değil” Bu işin güzelliğini anlayan, vizyonu görüp kişisel gelişimine yatırım yapan kişilerin çok ciddi kazanımlar elde edeceğini garanti ederek klasik cümlemizle yazımızı bitirelim:

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Eğer yazımıza ilişkin yorum, soru ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.  Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler