İnsanlardaki Merak Duygusunu Yönetmek Mümkün mü?

İnsan, doğası gereği meraklıdır.

Aslında bütün canlılar, herhangi bir “uyaran” ile karşılaştığında uyarıya tepki verme içgüdüsüne sahiptir.

Hepimiz biliyoruz ki değişikliği anlamak istiyorsak, meraklı olmak ve değişikliği araştırmak gerekir.

Bu minvalde, balkonda otururken dışarıdan bir ses gelse merak eder sesin geldiği yöne bakarız. Doğada ses duyan yılanlar dikkat kesilirler, tehlikeye dair bir işaret hisseden tavuklar bile kafalarını dikip o yöne yönelirler.

Network Marketing ve Merak

Tüm canlılar bu kadar meraklıysa, network marketing yaparken bu merak duygusunu nasıl yönetebiliriz? İnsanların bizi merak etmesini sağlarsak başarımız artar mı? Eğer merak ile başarı artışı doğru orantılıysa muhataplarımızın meraklarını arttırmak için neler yapmalıyız?

Merak, ön yargıları bitiren, yeniliklere karşı ilgi duyulmasını sağlayan bir duygu. Davet aşaması başta olmak üzere muhtemel iş ortaklarının meraklarını yüksek tutan network marketing çalışanları hep daha başarılı olurlar. Oysa ayak üstü sunum yapmaya çalışan, işi anlatmak için profesyonel şartları sağlamayan kişilerin başarıları sınırlı olur.

Peki nasıl yapalım da insanların işimizi merak etmelerini, bize ilgi duymalarını sağlayalım?

Her şeyden önce işimizi öyle bir yapalım ki insanlarda uyarıcı olsun. Hem de herkesin kendi eksikliğini, kendi ihtiyacını giderebileceği bir uyarıcı…

Örneğin network marketing yaparken ruhumuz özgür olmalı. Yaptığımız işten dolayı mutlu ve huzurlu olmalıyız. Her daim hareketli, enerjik ve pozitif olmalıyız. Yani özetle hayal ettiklerimiz, network marketing sayesinde değişen ve gelişen duygularımız var olmalı ruhumuzda.

Değişim ve Gelişiminizin Görülmesini Sağlayın

Bu değişiklikleri yansıtmalı, doğal bir şekilde gösterebilmeliyiz muhataplarımıza. Ve işte o zaman ruhumuzla çıkardığımız mutluluk seslerine insanlar koşup gelirler, merak ederler ve onlar da aynı güzellikleri elde etmek isterler…

Değişiklik size kendiliğinden gelmez bunun için öncelikle sizin adım atıyor olmanız gerekir. Değişimin sancılı olup olmayacağı da size bağlı. Değişimi isteyerek yeni fırsatları elde edebileceğinize inanırsanız belki de her şey size düşündüğünüzden de kolay gelecek.

Önce kendimizi değiştirip daha sonra etrafımızdakilerin değişikliği fark etmesini sağlamak ve bütün bunlar için adım atmak lazım.

Dikkat Çekici Olun

Muhataplarda merak uyandıracak  en önemli etkenlerden birisi dikkat çekmektir. Çünkü herkes, dikkatini çeken bir duruma karşı merak duyar.

Bundandır ki yaptıklarımız, giydiklerimiz, söylediklerimiz olumlu yönde değişirse, bu değişiklikler çevredekilerin dikkatini çeker. Dikkat çekme neticesinde ortaya çıkan bu uyarıcılar sayesinde kişiler üzerinde olumlu etki bırakmak mümkün olur.

Bırakılan olumlu etki ise insanlarda merak duygusunun oluşum fikrini filizlendirir.

Asla unutulmamalıdır ki hayatları değiştiren sadece bir fikirdir… Tüm hareketler, tüm değişimler bir fikir kıvılcımıyla başlamış ve büyük sonuçlara sebep olmuştur.

İnanın, Gönülden İnanın

Fikirleri olumlu yönde değiştiren ivme ise inanç ile başlar. İşimizi anlatırken karşıya öyle bir enerji aktarmalıyız ki işimizi severek, isteyerek bütün ruhumuzla yaptığımız, bir çırpıda anlaşılmalı.

Sitemizde bulunan İkna Edilmişlerle mi İnanmışlarla mı Yola Çıkalım? başlıklı yazımızı okumanız bu aşamada faydanıza olacaktır.

Öyle bir inanmalıyız ki insanlar gözümüze baktığında, hal, hareket ve tavırlarımızı incelediğinde o inancı görmeli. “Bu kişide bu değişiklikler, bu olumlu ruh hali, bu güzellikler varsa bende de olmalı. O yaptıysa ben de yapabilirim” düşüncesine kapılmalı.

“Özel bir yeteneğim yok sadece tutkuyla meraklıyım “der. Albert Einstein.

Tutku ve Merakla İşinize Sarılın

Evet yaptığınız işe tutkuyla ve merakla sarıldığınızda her gün öğrenmeye ve o işte büyümeye devam ettiğinizde daha da meraklı hale gelmek kaçınılmazdır. Bu durum ise yeniliği, ilerlemeyi ve öğrenmeyi motive eder.

Peki biz işimize karşı merak dürtüsüyle hareket ederken ve tutkuyla bu işi yaparken etrafın dikkatini çekmeme gibi bir durumumuz olabilir mi?

İşte bunlar, sizdeki yeniden keşfetme ve konfor alanınızın ötesine geçme durumu karşı tarafta hayranlık uyaracak ve sizin adımlarınızı takip etmesine vesile olacaktır.

Evet sevgili okurlarım…

Etraftan sesler geliyor; bir dönüp bakıyoruz, kulak kabartıp dinliyoruz. Şaşırtıcı, etkileyici, dikkat çekici sesler. Bu uyaran duygularla bir bakmışız biz de harekete geçmiş, değişmiş ,yeni beceriler edinmiş öğrenmişiz.

Gelişim göstererek hedeflediklerimizi fethetmeye, hayallerimize yaklaşmaya başlamışız. İşte bu gelişim, müthiş bir sonuca bizi götürür. Bu gelişim ve edinilen sonuçlar inançla da perçinleşince insan kendi kendine diyor ki:

“Network marketing ile neler mümkün neler…”

Tekrar konumuza dönersek diyebiliriz ki merak uyandıracak bir tavır veya davranışta bulunduğunuzda, hayatınızdaki olumlu değişimleri merak ettirecek şekilde gösterdiğinizde, karşınızdaki kişiler doğaları gereği meraklanacaklar.

Ve sizinle temas kurmaya, iletişim içinde olmaya çalışacaklar. Ne yaptığınızı, neyle uğraştığınızı, bu değişimin nedenini öğrenmeye çalışacaklar.

Bu aşamada sitemizde bulunan Network Marketing ve Sunum başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonrası mı?

Orası da size kalmış…

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler