Bambu Ağacı Hikayesi…

Sabır, emek, azim ve gayret… Dile kolay gelen kelimelerdir bunlar. Heyhat ki iş ciddiye bindiğinde, zorluklar karşımıza dikildiğinde, yorulduğumuzda ve tükendiğimizi hissettiğimizde pek çok zaman unuturuz bunları. Engellerle karşılaşıldığında sabır bir kenara atılır, emek diğer tarafa savrulur, azim ve gayretin esamesi bile okunmaz.

Oysa böyle mi olmalıydı? Yola çıkarken sabırlı ve azimli olmanın sözü verilmemiş miydi? Emek ve gayretlerle sonuç alınacağı bilinmiyor muydu?

Başkaları Yapıyorsa…

Bisiklet sürmeyi öğrendiğiniz zamanları bir düşünsenize. Bir hedefiniz var; bisiklet sürmek. Kim gibi? Başkaları gibi…

Onlar sürüyorsa siz de sürebilirsiniz değil mi? Ama işler hiç de göründüğü gibi olmaz. Bisikletin üzerinde dengede durmak bile çok zordur, birinin yardımı gerekir, öyle değil mi? Defalarca düşer, defalarca acıtırsınız bir yerlerinizi.

Ama bir duygu vardır içinizde başarmaya dair. Başkaları bisikleti sürebiliyorsa ben de yaparım duygusu. Benim onlardan neyim eksik inancı. Bundandır ki sabırla devam edersiniz, emek verir, azmeder ve gayretlerinizin sonucunda siz de bisiklet sürmeyi er ya da geç öğrenirsiniz.

Demek ki, her daim umudumuzu kaybetmeden sabırla, tüm engellere rağmen yolumuza devam etmeliyiz. Sabrın sonuna geldiğinizi düşünüyorsanız, artık gücünüz tükendiyse bilin ki insanoğlunun zihni, dünyanın en muhteşem makinesidir. Vereceğiniz küçük bir komutla en az bir o kadar daha gücünüz olduğunu ve sabrınızın devam edebileceğine siz de şahit olursunuz.

Bambu Ağacı Nasıl Yetişir?

Çinlilerin Bambu Ağacı yetiştirme süreçleri de inandıklarımız doğrultusunda sabırla hareket etmenin en güzel örneklerinden biridir aslında. Gelin kısaca hatırlayalım…

Tropikal alanlarda yetişen Bambu Ağacı, esnek olmasına karşın çok sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bundandır ki ticari olarak pek çok sektörde (mobilya, tekstil, dekorasyon vb.) rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca çok fazla karbondioksit çekmesi nedeniyle, insan sağlığı açısından da büyük öneme sahip bir ağaçtır.

Oysa bambu ağacını yetiştirme süreçleri oldukça zorludur. Tam beş yıllık bir emek, gayret, azim ve sabır gerektirir. Önce tohum, toprağa ekilir. Toprak sulanır ve gübresi verilir. İlk yılsonunda gözle görülür hiçbir değişiklik olmayacaktır. İkinci yıl tohum yeniden sulanır ve gübresi verilir. Yine gözle görülür hiçbir değişiklik olmaz.

Bambu yetiştiricileri sabretmeye, emek vermeye devam ederler. Üçüncü, dördüncü ve beşinci yılda da aynı işlemleri sürdürürler. Sulama ve gübreleme süreçleri devam ederken beşinci yılın sonunda bambu tohumunun çatladığı ve ilk filizlerin toprağın dışına çıktığı görülecektir.

Emek, Gayret, Azim Ve Sabrın Sonucu…

Sonrasında bambunun hızına yetişmek mümkün olmaz. Öyle hızlı büyür ki beş altı hafta içerisinde 30 metreye kadar uzar. Sabır, meyvesini vermiştir ve hedefe varılmıştır. Süreç ne kadar engebeli, ne kadar meşakkatli olsa da…

Peki, bu bambu ağacı, 30 metre büyüklüğe nasıl erişmiştir? Filizi gördükten sonra altı haftada diyenler çıkabilir. Oysa beş yıldan fazla süren emek, gayret, azim ve sabrın sonucudur bu.

Bambu hikâyesi, hayatın pek çok alanı için ders çıkarılabilecek bir hikâyedir aslında. Hayat, yaşanılan zorluklarla güzeldir, aşılabilen zorluklar hayatın tadı, tuzudur aynı zamanda. Hayat zordur, aynı network marketing gibi…

Network marketing çok güzel bir iş modelidir. Zordur, ama çalışana hakkını fazlasıyla veren bir sektördür. Network marketing işi, bilerek yapılır; inanç ve coşku gerektirir. Bunların hemen oluşmasını beklemek çok doğru değildir.

Zaman gerekir, ilgi gerekir, emek, sabır, azim ve gayret gerekir. Emek verilirse, sabredilirse zamanla başarı gelir. İlk başlarda başarı yüzdeniz düşük olsa da sonradan çok arttığını siz de fark edersiniz. Aynen bambu ağacı gibi uzun bir süre başarısız giden biri bile bilgisi, ilgisi ve inancı artmasını takiben kısa sürede çok hızlı gelişme gösterebilir.

Zorlukları aşan birileri varsa herkes aşabilir diye düşünmekte yanlışımız var mı sizce? Başarılı olanlar şanslı mıdır yoksa emeklerinin, sabırlarının karşılığını mı almışlardır? Gerçekleştirebildiğiniz başarıların ne kadar emekle ve sabırla geldiğini bir düşünsenize…

Korkulardan Arın, Karar Ver!

Evet, değerli okurlarım. Sabır, emek, azim ve gayret network marketing işinde de olmazsa olmaz hasletler arasındadır. Sabretmenin, azmetmenin ve gayretli bir şekilde emek vermenin yolu da korkulardan arınıp karar vermekten geçer.

Kararınızı verir, başarılı olmuşları örnek alıp onların ayak izlerini takip ederseniz, yolun sonu aydınlıktır. Mutlaka karşınıza engeller çıkacaktır. Hayal kırıklıkları, önemsenmemeler ve hatta aşağılanmalar bu yolun makûs kaderidir.

Şuna emin olun, hâlihazırda en başarılı olarak gördüğünüz, ayakta alkışladığınız kişiler de aynı üzüntüleri yaşadı. Onlar sahnede alkışlanma evresine, gül bahçelerinden geçerek gelmediler. Onlar da dikenli yollardan geçtiler, onlar da dağ tepe aşmak zorunda kaldılar.

Ama sonuç güzel oldu. Bambu ağacı gibi 30 metre boya ulaştılar. Şu anda karşınızda sağlam ve güçlü bir şekilde durabiliyorlar. Onlar da sizin gibi biri; elleri, ayakları, gözleri var.  Onlar yapıyorsa siz neden yapamayasınız ki?

Onlar da sabrettiler ancak bekleyerek değil. Emek verdiler, azmettiler ve hayalleri doğrultusunda gayretle çalıştılar.  Hayal ederek, emek vererek ve sabır göstererek başarılı olmak hiç de zor değil. Hayal kurmanın önemine ilişkin sitemizde bulunan Oduncu’nun Hikâyesinden Hayaller ve Hedefler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler