Network Marketing’de Karşılaşılan Engeller – 2- Yakın Çevre

Network Marketing’de Karşılaşılan Engeller serimizin ikinci yazısında sizlere network marketing işine başlayanların ilk ve en öldürücü darbeleri yediği kişilerden bahsedeceğiz. En çok güvendiğimiz ancak tepkileri karşısında bizi sükût-u hayale uğratan kişiler. En yakınlarımız; eşimiz, dostumuz, çok yakın akrabalarımız ve kader birliği yaptığımız arkadaşlarımız.

İşimize eleştirilerle ilgili Network Marketing’de Karşılaşılan Engeller – 1 -Eleştirmek Ne Zevkli yazısını ilginize sunmuştuk. Orada da gördüğümüz gibi network marketing sektörünü eleştirenlerin, konuya ilişkin bilgi seviyesine bakmak gerek. Ancak en yakınlarımızdan gelen bu tepkiler sonrası oluşan bariyerleri aşmakta biraz daha fazla zorlanabiliriz.

En Yakınlarımız Neden Daha Çok Karşı Çıkarlar?

Her durumda yaşadığımız heyecanımızı ilk olarak en yakınlarımızla paylaşırız. Network marketing sunumlarında çok heyecanlanan herkes de aynı şeyi yapar ve konuyu yakınlarına açar. İlk tepkiler her zaman klasiktir: “Aman kızım bunlar dolandırıcı, paranı kaptırma” “Aman oğlum, git kendine adam gibi bir iş bul” ya da buna benzer ifadeler.

Bazen de olay öyle ileri boyutlara gider ki sanki bu işi yapmak ile birlikte en büyük suçlu haline gelmişsinizdir. Şuna emin olun ki böyle davranmalarının tek nedeni sizi herkesten daha çok sevmeleridir. Yakın çevreniz sizin iyiliğinizi istiyor, sizin bir ateşe doğru gittiğiniz zannıyla, o ateşten kurtarmaya çalışıyorlar.

Peki neden? Çünkü sektörü bilmiyorlar, çünkü ön yargıları öylesine zihinlerine yerleşmiş ki ne derseniz deyin o atmosferde bunu kıramayabilirsiniz. Çünkü sizin gördüğünüz sunumu görmediler, o havayı solumadılar. Ürünlerin faydalarına gözleriyle, kulaklarıyla veya dokunarak şahit olmadılar. Bilmedikleri için böyle konuşuyorlar ve belki de sadece zaman lazım onlar için.

En Kolay Çözüm

Peki, böyle eleştirilerden en az oranda etkilenmek nasıl mümkün olur? Neyi nasıl yapalım ki motivasyonumuzu ve inancımızı yitirmeyelim? Bu tip tepkilerle herkesin karşılaştığını bilmek işinizi kolaylaştırabilir aslında. Bu işe başlarken de nelerle karşılaşacağınızı size en baştan sponsorunuzun söylemesi gerekirdi. Eğer bunların doğal tepkiler olduğunu biliyorduysanız, sizler şanslı kişilerdensiniz.

Bu öngörüden hareketle tek yapmanız gereken kesinlikle karşılıklı atışmaya girmemek. Kimseyi ikna etmeye çalışmamak, eleştiriler karşısında sakin kalabilmek. Eleştirilere önce cevap değil değer verdiğinizi gösterebilmek. Sadece dinleyin, soru sorun, eleştirisinin detayına inin ve söylediklerini not alın. Bildiklerinizi cevaplayın. Bilmediklerinizi araştırın, liderinize sorun ve doğruları öğrenin. Böylece herkes için zor olan bu kötü süreci, büyük bir tecrübe olarak kazanım hanenize yazın.

Network Marketing Vizyonunu Göstermek Gerek

Unutmayın, yakınlarınızın sizi ve network marketing işinizi tam olarak anlama ve vizyonu görme zamanını kısaltabilecek merci, ilk aşamada siz değilsiniz. Size düşen asla inancınızı kaybetmemek ve hemen liderinize başvurmaktır.

Siz, yakın çevreniz açısından “daha dünkü çocuk” ya da “kolay kandırılabilir” biri olarak görülüyor olabilirsiniz. Bu nedenle böyle durumlarda üçüncü kişinin gücünü yani liderinizi kullanmanız faydalı olur. Göreceksiniz, network marketingde önyargılarla sorulan tüm sorulara cevaplar mevcuttur.

Bu cevapları vermenizden ziyade, bazen cevapların nasıl verildiği daha önemlidir. Karşı tarafın nasıl anladığını kavramak, network marketing ve etkili iletişim yöntemlerini bilmekle mümkün olur. Bunun için de sabırla dinlemek ve soracağınız kısa ama etkili sorularla önyargının kaynağını ve kapsamını algılamaya çalışmak gerekir. Siz yeter ki ilgili olun, bilgi de bu sayede gelecektir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler